Przedszkole dla dziecka od 3 roku życia – Czy to za wcześnie?

Przedszkole Gniezno

Dzieci są cennym darem, o który trzeba bardzo dobrze dbać. Każdy rodzica ma do podjęcia w związku z dziećmi wiele ważnych decyzji. Jedna z nich dotyczy przedszkola. Czy przedszkole Gniezno od 3 roku życia to dobry pomysł A może to nieco za wcześnie? O tym w artykule. Zapraszamy wszystkich rodziców oraz osoby, które planują mieć dzieci w najbliższym czasie.

3 latek w przedszkolu – Czy sobie poradzi?

Wielu psychologów uważa, że dziecko powinno zacząć uczęszczać do przedszkola od 3 roku życia. Dlaczego tak szybko? Ponieważ wtedy łatwiej nawiązywać dzieciom relacje społeczne oraz wyprzeć z pamięci ewentualne traumatyczne przeżycia. Poza tym im młodsze dziecko tym lepiej chłonie wiedzę. Rozwój powinien zacząć się jak najszybciej! Dlaczego tak wielu rodziców ma opory przed puszczeniem pociechy do przedszkola? Wynika to między innymi z pandemii i większej wiedzy na temat chorób, wirusów i bakterii. Rodzice boją się, że ich dziecko zarazi się czymś poważnym od innych maluchów. Ale trzymanie małego człowieka pod kloszem może wyjść dużo gorzej. Im szybciej zacznie nabywać odporność, tym lepiej. Oczywiście, aby 3 latek poradził sobie w przedszkolu powinien już z domu wynieść niektóre umiejętności. Jakie?

przedszkola Gniezno

Co dziecko powinno umieć zanim odwiedzi przedszkole Gniezno?

W przedszkolu opiekunki będą trochę wymagać od malucha. Poza tym sama rozłąka może być dla smyka stresująca. Dlatego zacznij go – i siebie – oswajać z rozłąką szybciej. Jeśli masz taką możliwość podrzucaj go na trochę do dziadków. Kilka godzin bez mamy przyzwyczai malucha do rozłąki. Zwróć uwagę czy szkrab nie ma problemów z mową. Porównaj jego zasób złów a także częstotliwość mówienia do innych dzieci w jego wieku. Kup razem z maluchem szczoteczkę do zębów do przedszkola, kapcie i tym podobne. To będzie dla niego miła a trakcja. Co więcej, będzie czekał aż wreszcie użyje nowych przedmiotów. Naucz dziecko budzić się o takiej godzinie, by zdążyć do przedszkola. Konieczne będzie nauczenie dziecka samodzielnego korzystania z toalety. Warto go też nauczyć podcierania pupy, spuszczania wody i dokładnego mycia rączek. Żeby dziecko nie odstawało powinno umieć się samo ubrać. I co ważne – przedszkolanki będą wymagać, by smyk po sobie sprzątał, na przykład zabawki.