Jaki zasięg ma największy dźwig świata – Czyli o rekordach dźwigowych

Dźwig Gniezno

Nikogo już nie dziwi widok dwudziesto metrowych żurawi wyciągających się ponad bloki podczas inwestycji budowlanych w miastach. Jednak prawda jest taka, że dźwigi, które mamy możliwość oglądać w Polsce, to maleństwa, w porównaniu ze światowymi olbrzymami. Ile metrów ma największy dźwig Gniezno na świecie? Ile ton może dźwignąć? O jakich jeszcze maszynach warto wspomnieć? Zapraszamy do lektury.

Trochę historii  maszyn, bez których nie wyobrażamy sobie budowy

Pierwsze dźwigi i podnośniki opracowane zostały przez starożytnych Greków już 4000 lat temu. Następnie pomysł podchwycili Rzymianie. Początkowo występowały one pod postacią prostych urządzeń dźwignicowych. Z pomocą pierwszych żurawi wznoszono kamienne świątynie greckie, na co wskazują liczne dane archeologiczne. Rzymianie znacznie rozwinęli te podstawowe modele. Zwiększyli udźwig nawet o kilkadziesiąt razy. W średniowieczu ważne okazały się być silne żurawie budowlane z tak zwanym kołem deptakowym. Uważa się, że dźwigi budowlane odegrały kluczową rolę podczas wznoszenia świątyń gotyckich. W tamtych latach konstruowano także dźwigi napędzane przez kołowroty ze szprychami, korby i koła sterowe. Warto pamiętać, iż zarówno te starożytne, jak i średniowieczne dźwigi konstruowane były z drewna i wytrzymałych lin.

dźwig Inowrocław

Teraźniejsze możliwości  

Co ważne, na tamten moment możliwe było podnoszenie ładunku tylko w pionie. Manipulowanie w poziomie było niemożliwe. Pierwsze konstrukcje pozwalające na obracanie materiałem pojawiły się w XIV wieku. Początkowo wykorzystywało się je głównie w portach. Dziś bez dźwigów Inowrocław nie wyobrażamy sobie większych inwestycji budowlanych. Nie tylko ładunek można podnosić w jego dowolnej pozycji, najwygodniejszej dla nas, ale tez możemy go przewieźć. I tak naprawdę te, które widzimy w Polsce, nawet w największych miastach, to wciąż maluchy w porównaniu z największymi światowymi okazami. Powiedzmy o kilku z nich.

Dźwigowe rekordy   

Na miano najwyższego dźwigu świata bezkonkurencyjnie zasługuje niemiecki Liebherr 13000. Osiąga 246 m czyli przewyższa Pałac Kultury i Nauki. Jego maksymalny udźwig to aż 3000 ton. A jaki jest największy dźwig Gniezno, który zobaczyć możemy w Polsce? Liebherr LG 1750. Napędzany 600-konnym silnikiem HDS podnieść może 750 ton. Na maksymalną wysokość unosi zaś całe 23 tony.