Czym zajmuje się geodeta i kiedy może być nam potrzebny?

Geodeta Kartuzy

Co przychodzi ci na myśl, gdy słyszysz o pracy geodety? Dla wielu osób geodeta Kartuzy to osoba, która dokonuje pomiarów działek budowlanych, korzystając z różnego rodzaju specjalistycznych urządzeń geodezyjnych. Owszem, pomiary działek stanowią ważną część pracy geodety, jednakże nie są to jego jedyne obowiązki. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Czym dokładnie zajmuje się geodeta Kartuzy?

Jak wspomniano wcześniej, geodeci rzeczywiście zajmują się pomiarami działek i terenów pod wszelkiego rodzaju inwestycje, włączając w to budowę dróg i autostrad. Jednakże ich praca obejmuje znacznie więcej. Osoby pracujące na tym stanowisku zajmują się także sporządzaniem map do celów projektowych oraz niezbędnej dokumentacji. Mają także możliwość przekształcania terenów rolnych czy leśnych. Na pewno spotkałeś się z mapą, czy to w formie papierowej, czy elektronicznej. Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale do stworzenia tego użytecznego narzędzia potrzebna jest praca geodety. Przygotowują oni niezbędne pomiary oraz gromadzą niezbędne dane. Do zakresu ich obowiązków należy również prowadzenie ewidencji gruntów oraz opis terenu i zasobów mineralnych. Dodatkowo, geodeci są odpowiedzialni za wycenę nieruchomości na podstawie przygotowanej przez nich dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.

Kiedy możemy potrzebować usług geodety?

Planujesz budowę domu? W takim przypadku geodeta Kartuzy będzie niezbędny przynajmniej na trzech etapach budowy:

  • przy opracowywaniu projektu budowlanego domu,
  • przed rozpoczęciem prac budowlanych,
  • po zakończeniu budowy.

Może masz zamiar podzielić lub sprzedać działkę? Również w takiej sytuacji przydadzą ci się usługi geodezyjne Pruszcz Gdański. Kto może zostać tym fachowcem?

Usługi geodezyjne Pruszcz Gdański

Kto może podjąć się tego zawodu?

Geodeta to zawód, w którym konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji uprawniających do wykonywania go. Wymagania te są określone w rozporządzeniu. Kwalifikacje mogą uzyskać osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie średnie lub wyższe, nie mają przeszłości karnej, posiadają doświadczenie zawodowe oraz zdolność do czynności prawnych.